Sanal Ortamda Tercih Edilen Kullanıcı İsimleri ( Takma Ad, Gerçe

Rumuz, takma ad, ayama, lakap, ismini açıklamak istemeyen kişilerin sanal veya gerçek dünyada kullandıkları sahte isim veya yer tutucudur.

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça "nickname (takma ad)" kullanımı artmıştır. İnsanlar sanal ortamda takma adları gerçek kimliklerini gizlemek için kullanmaktadırlar. Günümüz Türkçesinde, nickname, İnternette beli bir iletişim (haberleşme) hizmetini, düzenli olarak kullanmak isteyen kişinin, kendi adından farklı olarak, bu hizmeti, gerçek adını gizleyerek kullanmak için, kendine taktığı ad veya ad yamasıdır. 

Sanal dünyada oluşturulan rumuz adlar, yani "nickname" ile, yedek kişilikler, kimi zaman bireyle özdeşleşirken, kimi zaman da gerçekliğin tam dışına çıkılabilmektedir. Sanal ortamda; cinsiyet, yaş, sosyal statü, medeni hal gibi özellikler değiştirilmekte, bireyler, tam da olmak istedikleri gibi kendilerini tanıtmaya çalışmaktadırlar.

Gerçek ad ile takma ad arasındaki en büyük fark, İnternet kullanıcısı, adını, birinde, gizleme ihtiyacı duyarken, diğerinde, gerçek adını ya da kimliğini gizleme ihtiyacı duymaktadır. Takma ad ile kendini daha rahat bir şekilde ifade edebilmesidir.

Sizce sanal ortamda kullandığınız kullanıcı isimleri nasıl olmalıdır ?

Sizi gizlemeli mi ? Yoksa kimliğinizi ifademi etmelidir ?


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !